۲۱ اردیبهشت، ۱۳۹۱

در حمایت از شاهین نجفی و دفاع از حق آزادی بیانژست اخلاقی، بهداشتی و در موضع مدافع قرار دادن خود از ارزشها، سنت‌ها و باور و اعتقادات مردم، ساده‌ترین، ابتدایی‌ترین، و بدون دردسرترین کاری است که میشود در خصوص تقدس‌زدایی، سنت‌شکنی، برداشتن تابوهای اجتماعی و به طور کل، خلاف جریان آب شنا کردن اتخاذ کرد، و اسمش را گذاشت دفاع از حقوق‌بشر و یا احترام به عقاید مردم!
اینکه هر از گاهی در واکنش به برخی رخدادهای اجتماعی، از هراس روبرو شدن و یا برخورد با موج واکنش‌های احساسی و افراطی عده‌ای، چون عقرب از ترس مرگ خودکشی کنیم، و یا با مصلحت‌اندیشی، به مولفه‌های خاص و تعیین‌کننده که در متن هر رویداد اجتماعی نهفته است، توجهی نداشته باشیم و چون مریدی به پیروی از مُد زمانه قدم برداریم و سخن‌برانیم، از آن شگفتی‌هایی ست که در هر عطاری نمونه‌اش پیدا نمی‌شود!
بعد از انتشار تصویر برهنه شدن گلشیفته فراهانی و در ادامه منتشر شدن ترانه «نقی» از شاهین نجفی، عده‌ای در فضای مجازی با خلط مبحث قراردادن این دو موضوع و بدون درنظر گرفتن ماهیت اصلی و سایر مولفه‌های اجتماعی و بی‌توجه به درونمایه چنین رخدادهایی، با تاویل و تفسیر‌های مغلطه‌آمیز به بهانه توهین به اعتقادات، سنت‌ها و فرهنگ جامعه و بسط دادن آن به شریعت و مذهب، سعی در به حاشیه راندن آن دارند. اما جدای از تمامی واکنش‌های به چنین تقدس زدایی‌ها و رد شدن از خط قرمزهای سنتی جامعه؛ یک مسئله شخصا برای من حائز اهمیت است و آن اولویت قرار دادن آزادی‌های اجتماعی و مطالبه بدون قید و شرط آن از سوی تمامی دسته‌ها و گروه‌های سیاسی و لحاظ قرار دادن حق هرگونه نقد و به چالش گرفتن سنت‌ها و باورهای سیاسی و اجتماعی است.
از نظر نگارنده، لزوم تاکید بر آزادی‌های اجتماعی و حق آزادی بیان و مصونیت قضایی و قانونی پس از آن و همینطور دور ماندن از گزند فتوای فقها! در واکنش و برخورد گروه‌های افراطی، از اولویت‌هایی است که تحت هیچ شرایطی مصلحت اندیشی در آن جایز نیست و باید چاره‌ای اساسی برای آن اندیشید!

۷ نظر:

 1. duste gerami, in azadie bayani ke shoma azash dam mizani tu hich jaye donya vojud nadare... khate ghermezha hame ja hast... jash yekam motafavete

  پاسخحذف
 2. این آزادی بیان نیست.. این توهین به تفاوتها هست..

  پاسخحذف
 3. مقدسات همون مزخرفات و اراجیفی هستند که عده‌ی برای خود مقدس میدانند.هیچی‌ مقدس نیست بجز زندگی و جان!اسلام و سایر اراجیف سامی جز جنایت،تجاوز،قاتل ،کشتار و دزدی و دروغ چیزی به ارمگان نیاورده.بنابر این ریدن و به گه کشیدن چنین مقدساتی وظیفه تک تک ایرانیان است.

  پاسخحذف
 4. molavi mige hich chizi moghadas taar az ensan vojood nadare...hala joda az in harfa,aya regimi ke 33 sal be esme mashab jenayat mikone ,eslam ru be gaand keshide ya yeki mese salman roshdi ke ketabi neveshte? ya kesi mese najafi ke ahangi khoonde?moghadas bazi bayad shekaste beshe.bayaaaaad

  پاسخحذف
 5. adame nadani migoft ke golshifte farahani ba lokht shodan aberooye eslam ra bord...khob in regime kasif 33 sal aberoye che kesi va che chizi ro borde?

  پاسخحذف
 6. مقدسات مقدسند چون برای بعضی از افراد مقدس بوده اند، این عین آزادی بیان است
  ننگ بر کسانی که اعتقادات دیگران را به استهزاء می گیرند چه لائیک و چه مسلمان

  پاسخحذف
 7. انگار خبلی از آدم های عوضی ایجا هستند و از اون آشغال دفاع میکنند برای هر کسی یه چیزی ارزشمنده و برای ما مسلمونها هم خدا و اماماممون ارزش دارند پس دیگه شاهین عوضی توهین نکنی تو یه سندی و نطفه ات پلیده

  پاسخحذف