۲۴ اردیبهشت، ۱۳۹۱

Barn Av Regnbuen - بچه‌های رنگین کمان

بچه های رنگین کمان
خواننده: لیله بی‌یُرن نیلسِن
بازسرایی شعر: مهدی اورند
زیرنویس: اشکان منفرد

متن از: لیلا ملک‌محمدی


آندِرس بِرینگ بِرَیویک، که نروژی‌ها از او با سه حرف «آ بِ بِ» یاد می‌کنند، ۲۲ جولای ۲۰۱۱ با بمبی که در نزدیکی ساختمان نخست وزیری در مرکز شهر اسلو کار گذاشته بود، هشت شهروند نروژی را کشت. او بلافاصله خود را به جزیره‌ای رساند که نوجوانانی از نروژ، اردوی تابستانی خود را در آن می‌گذراندند. در جزیرهٔ «اوت اُیا» نیز که به شکل قلب است، قلبِ ۶۹ نوجوان و جوان را از کار انداخت.
سال‌ها پیش لیله بی‌یُرن نیلسِن، خواننده و نوازندهٔ محبوب نروژی‌ها، ترانه‌ای را با نام «بچه‌های رنگین کمان» خواند که این ترانه از سوی مردم سرزمینش با استقبال روبه رو شد. تروریست نروژی، که مخالف چند فرهنگی شدن اروپاست و در دادگاه بار‌ها به کار خود افتخار کرده و خود را ناجی اروپا دانسته است، در یکی از جلسات محاکمهٔ خود به این ترانه اشاره کرده و گفته بود از آن متنفر است؛ چراکه چندفرهنگی را ترویج می‌کند و بچه‌ها را با اندیشه‌های مارکسیستی شست وشوی مغزی می‌دهد. این عقیده به بیرون درهای دادگاه که رسید، دو دختر در فیس بوک‌های خود نوشتند می‌خواهند ترانه را مقابل دادگاه بخوانند. کمی بعد صدها تن در شبکه‌های مجازی همراهی خود را با آن دو اعلام کردند و نوشتند برای همراهی با خانواده‌های قربانیان و نشان دادن مخالفت خود با تروریست جوان، مقابل دادگاه خواهند رفت و ترانه را خواهند خواند.
چهل هزار نروژی، با صدا و موسیقی و گل، به گلوله پاسخ دادند و زیر بارش یکریز باران ماندند و همصدا از دوستی و برابری و صلح خواندند. بچه‌های رنگین کمان را خواندند..؛


عکس های بیشتر را اینجا ببینید

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر