۱۶ آذر، ۱۳۹۰

لزوم حمایت از رضا پهلوی1- در کنار تمامی بحث هایی که این چند روز در بلاگستان فارسی شاهدش هستیم در واکنش به پیام شاهزاده رضا پهلوی به مناسبت 16 آذر، روز دانشجو، من از یک موضوع بیشتر از هر چیز دیگری خوشحالم! و آن، خوانده شدن بیانیه ها و مهمتر از آن مورد بحث قرار گرفتن شخص ایشان است! این نشان از بازتاب و تاثیر صحبت های وی در رسانه ها و فضای مجازی و همچنین توان و پتانسیل مدیریتی ست که حتی مخالفان ایشان، در شخصیت وی دیده اند. درغیر این صورت چنین واکنش های تند، احساسی و غیر منطقی رو شاهدش نبودیم.   

2- بزرگترین و تنهاترین بهانه در نزد این دوستان برای مخالفت با ایشان، نسبت پدر و فرزندی محمدرضا شاه فقید با شاهزاده رضا می باشد. این گروه از دوستان وی را مسئول و پاسخگوی اشتباهات گذشته پدرشان در نظام پیشین می دانند و اینکه اساسا ایشان هرگز اشتباهات دوران پدرشان را نقد و محکوم نکرده اند. قابل عرض است خدمت این دوستان که یا بیانیه ها و گفته های ایشان را در طی این سالها و مخصوصا در دو سال و نیم گذشته دنبال نکرده اند، و یا قصد و غرض دیگری در کار است! با احترام تمام، روی سخنم در این نوشتار با گروه دوم نیست، چرا که خارج از حوصله این بحث است و به شخصه تنها راه فهمیدن حرف یکدیگر را، در آینده ایران و یک رفراندوم ملی و تعیین سرنوشت با دخالت تمام گروه های فعال سیاسی میبینم. چرا که تمام توان و انرژی گروه های آزادیخواه در این سالها، به پاسخگویی به شایعات و اتهامات گذشته افراد اپوزیسیون و فعال سپری شده است و به این شکل باعث طولانی شدن حیات رژیم جمهوی اسلامی شده ایم. این مخالفت ها گاها باعث تغییر فضای گفتمان، به فضای سنگ اندازی، تهمت پراکنی و دشمنی شده است.

3- اما در پاسخ به گروه اول و در واکنش به بیانیه اخیر ایشان به مناسبت روز دانشجو، لازم میبینم که فکت هایی را از کتاب «زمان انتخاب» نوشته شاهزاده پهلودی را در این نوشتار برای روشن شدن موضع ایشان در قبال اشتباهات نظام پیشین به پادشاهی پدرشان بیاورم. ایشان در خصوص واقعه 16 آذر در کتاب خود چنین توضیح داده اند: "محرک اصلی بحران ١٩٧٩، در ٓاغاز و در بين نخبگان روشنفکر، فقدان ٓازادی ھای سياسی بود. مطالبات ٓانان به حق بود. در ٓان زمان سوء استفاده از قدرت و نقض حقوق بشر وجود داشت که با صراحت محکوم شان می کنم." این توضیح و اعلام موضع در حالی ست که ایشان بارها در مصاحبه با سایت ها، روزنامه ها، رادیو و تلویزیون های ماهواره ای، نوشتار شخصی و همچنین سمینارها و نشست ها، به نقض قوانین و سوء استفاده از قدرت و سرکوب مخالفان و نبود آزادی های سیاسی در دوران زمامداری پدرشان- اشاره، آن را مورد نقد و محکوم کرده اند.

4- فضای قبل از انتخابات سال 88 نیز دستخوش چنین جو ملتهبی شد. در خصوص آقایان موسوی و کروبی در دو سال و نیم گذشته نیز شاهد چنین فضایی در زمان انتخابت از سوی گروه هایی دیگر بودیم. این فضا حتی با گذشت بیش از دو سال و نیم از انتخابات و ایستادگی و مقاومت آقایان موسوی و کروبی و حصر یک ساله ایشان، در نزد برخی به قدرت خود باقی ست. بسیاری خواستار پاسخگویی شفاف و اعلام موضع آقای موسوی به عنوان نخست وزیر در خصوص اعدام های دهه 60 شدند. بسیاری عملکرد آقای کروبی را در دوران 8 ساله ریاستشان در مجلس جمهوری اسلامی و سایر نهادهایی که ایشان مسئولیتش را داشتند به چالش گرفتند. همین «اشتباه زمانی» برای پاسخگویی کسانی که گذشته ای در نظام داشتند، باعث تفرقه و مرزبندی در بین معترضان و نیروهای آزادیخواه شد. به شخصه حق پیگیری و دادخواهی را برای تمام کسانی که در نظام پهلوی و جمهوری اسلامی و در زمان مسئولیت هر فردی در این دو نظام که مورد آزار و اذیت قرار گرفتته اند را قائل هستم، اما زمان دادخواهی و مطالبات را مناسب نمیدانستم و نمیدانم. فضایی که در آن چنین خواسته هایی را مطرح کردیم و همچنان در حال همین اشتباه هستیم، تنها مورد خشنودی جمهوری اسلامی است و به طولانی شدن عمر نظام کم کرده ایم.     

5- اصولا به چالش کشیدن و مورد بازخواست قرار دادن فردی، به واسطه نسبت داشتن با عضوی از خانواده اش که از مقامات و مسئولان نظام بوده اند، در صورت عدم دخالت و مسئولیت آن فرد در وقوع وقایع و حوادث پیشین و جاری، کاری ست بسیار اشتباه. کم نبوده اند از فرزندان و اعضای خانواده های مقامات ارشد جمهوری اسلامی که در طی 33 سال علیرغم رفاه و امنیت کامل درون نظام، به مخالفت برخواستند و سرکشی کردند. سیدهادی خامنه ای، برادر سیدعلی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی که در دور چهارم مجلس رد صلاحیت شد و در دادگاه روحانیت به دلیل چاپ کاریکاتوری که به آیت الله خمینی شباهت داده شده بود محکوم شد. مهدی خزعلی، فرزند آیت الله ابولقاسم خزعلی و عضو سابق شورای نگهبان و عضو فعلی مجلس خبرگان رهبری که در سالهای اخیر به شدت مخالفت خود را با وضعیت حال حاضر جمهوری اسلامی نشان داده در دو سال گذشته 4 بار بازداشت شده است. احمد رضایی، فرزند بزرگ محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و از فرماندهان پیشین سپاه که از ایران گریخت و به کشور امریکا پناهنده شد و افشاءگری های زیادی را در خصوص فتواهای صادرشده از بیت رهبری در خصوص قتل های زنجیره ای انجام داد. زهرا اشراقی، نوه آیت الله خمینی بنیانگذار انقلاب که علیرغم آنکه یک فمینیست و فعال حوزه زنان در نهاد غیر دولتی «انجمن حامیان زنان ایران» می باشد، خود را یک وبلاگ نویس مخالف با هویت مخفی می داند! فرزندان و نوادگان آیت الله منتظری که اگر آن نامه اش به آیت الله خمینی در خصوص مخالفت با کشتار دهه 60 نبود، چه بسا که پس از مرگ روح الله خمینی، سالها رهبر ایران می شد، همه از نزدیکان و اعضای مسئولان و مقامات ارشد جمهوری اسلامی هستند که اگر بنا بر استدلال و منطق مخالفان شاهزاده رضا پهلوی در خصوص پاسخگویی اعضای خانواده و فرزندان در قبال مسئولیت های عضوی از خانواده به عنوان مسئول نظام بخواهیم قضاوت کنیم، همه ایشان در صدر افراد پاسخگو به جنایات 33 ساله جمهوری اسلامی باید قرار بگیرند. در اینصورت باید رشادت و شجاعت و ایستادگی و مقاومت موسوی و کروبی را بی ارزش بدانیم، چرا که عضوی از انقلاب و جمهوری اسلامی بوده اند!؟   

۴ نظر:

 1. برو بمير بابا شاهزاده شاهزاده. شاهشو ملت با تيپا بيرون كردن. يه موى جمهورى اسلامى با تمام بدياش ميارزه به صدتا نوكر امريكا.

  پاسخحذف
 2. حرفهای شما کاملا درست وبجاست اما مورد اقای پهلوی با موسوی و کروبی متفاوت است،موسوی وکروبی از حکومتی بوده اند که که حال مردم قصد براندازی ان را دارند ولی اقای پهلوی ولیعهد حکومتی بوده که بعد از گذشت این سالها دید مردم نسبت به ان عوض شدهو غیر از جنبه استبداد سیاسی سایر دست اورد های ان را ستایش میکنند. اقایان کروبی وموسوی به دنبال حکومتی مشابه جمهوری اسلامی طبق تعریف خودشان هستندوبه دنبال تصفیه حساب با گروه حاکم هستند همانطور که در بیانیه هایشان اعلام کرده اند

  پاسخحذف
 3. چه بهتر که نوکر روسیه و چین بود و زیر قبای ملا‌ها نون خوشت خورد و منفور دنیا بود - ولی هر روز به شاه فحش داد

  پاسخحذف
 4. جنسیت و جامعه۲۹ آذر, ۱۳۹۲

  http://jenseyatvajameh.wordpress.com/

  پاسخحذف